تعیین ضخامت قلم‌ها و چاپ نقشه‌ها در اتوکد

پیوست3: تعیین ضخامت قلم‌ها و چاپ نقشه‌ها در اتوکد

چاپ نقشه‌ها با ضخامت قلم‌های مختلف باعث خوانا تر شدن و زیباتر شدن نقشه‌ها می‌شود. در اتوکد روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد 2 روش متداول برای این کار عبارتند از:

  1. استفاده از خاصیت Linewieght برای هر موضوع در زمان نقشه‌کشی

  2. تعیین ضخامت قلم براساس رنگ هر موضوع در زمان چاپ

سازه90 براساس روش دوم یعنی خاصیت رنگ این عمل را انجام می‌دهد. به این صورت که رنگ شماره یک(قرمز) به عنوان نازک‌ترین ضخامت قلم در نظر گرفته می‌شود و به همین ترتیب ضخامت قلم‌ها برای رنگ‌های بعدی افزایش می‌یابد. مثلا برای نوشته‌ها که باید نازک باشند از رنگ‌های زرد و سبز استفاده شده و برای میلگردها که ضخیم‌تر هستند از رنگ بنفش استفاده شده است. (البته این در صورتی است که از رنگ‌های پیش‌فرض برنامه استفاده کرده باشید)

تخصیص دادن ضخامت قلم به هر رنگ به این صورت است که در پنجره Plot بر روی دکمه کلیک کنید.

در قسمت Plot style table(pen assignments) گزینه acad.ctb را انتخاب کنید. سپس روی دکمه (edit) کلیک کنید تا پنجره Plot Style Table Editor باز شود. روی Form View کلیک کنید. در صورتیکه گزینه Acad.ctb‌ وجود نداشت یکبار دستور converpstyles را در اتوکد اجرا کنید.

با گرفتن کلید Shift و کلیک روی Color1 و Color7 رنگ‌های 1 تا 7 را انتخاب کنید. در قسمت Properties خاصیت Color را به رنگ Black ‌ تغییر دهید.

روی رنگ 1 کلیک کنید و در قسمت Properties خاصیت Lineweight را روی 0.1 قرار دهید.

طبق جدول پیشنهادی زیر سایر ضخامت‌ها را نیز تغییر دهید. سپس روی دکمه Save and Close کلیک کنید.

شماره رنگ

ضخامت (Lineweight)

10.1
20.15
30.2
40.25
50.3
60.4
70.5
80.1

نمونه زیر براساس ضخامت‌های بالا چاپ شده است. این ضخامت‌ها برای چاپ با پرینتر لیزری مناسب بوده و برای چاپ با پرینتر‌های جوهر افشان ضخامت‌ها کمتر از مقادیر جدول فوق هستند.