سازه 90 - بهینه‌ساز طراحی نسخه چهار (Design Optimizer 4th):

بهینه‌ساز طراحی نسخه چهار (Design Optimizer 4th):

مقدمه:

سال‌هاست که مهندسین سازه با بهرهگیری از مجموعه‌های مختلفی از بسته‌های نرم‌افزاری روش اجزاء محدود، سازه‌های اسکلتی و غیر اسکلتی را تحلیل و بر اساس نتایج آن‌ها به طراحی می‌پردازند. در این بین جای نرم‌افزارهایی که به عنوان DM (Decision Maker) در کنار مهندسین به مشاوره و تصمیم سازی بپردازد در صنعت ساختمان خالی بوده است. بر این اساس گروه نرم‌افزاری سازه پس از مطالعه کافی در این زمینه اقدام به تهیه بسته نرم‌افزاری نمود که می‌تواند در این زمینه راه گشا باشد.

Design Optimizer، نرم‌افزاری است که به عنوان یک ابزار کمکی می‌تواند مهندس محاسب را در امور طراحی یاری نماید. در واقع این نرم‌افزار در گروه نرم‌افزارهای HCI (Human Computer Interaction) جای می‌گیرد. نرم‌افزارDesign Optimizer، با در نظر داشتن معیارهای اساسی طراحی همچون مقاومت و تغییر شکل سعی در ارضا قیود طراحی مدنظر آیین‌نامه‌های حاکم را دارد. این نرم‌افزار همچنين سعی در بومی‌سازی و تسهیل مدل‌سازی نرم‌افزار SAP2000 داشته و لذا امکاناتی در این جهت برای کاربران در نظر گرفته‌شده است.

برای سادگی ارتباط با محیط اضافه‌شده به نرم‌افزار SAP2000 ، محیط برنامه شبیه به واسط کاربری نرم‌افزارهای CSI تهیه‌شده است. بانک‌های مقاطع و نیز مصالح موجود و رایج در ایران درون این نرم‌افزار تعبیه‌شده كه می‌تواند سرعت و دقت کار محاسب درروند انجام عملیات را افزایش دهد.

Design Optimizer در واقع از موتور تحلیل و طراحی SAP2000 جهت طراحی بهینه و ارضا قیود آیین‌نامه‌های 2800، ACI99، CSA94 و ACI2005 بهره جسته است و توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی فضای کلی جواب‌های محتمل را جستجو و برازش می‌کند. در طول این فرآیند با استفاده از پارامترهای حاکم بر مکانیک مسئله مقاطعی را برمی‌گزیند که سازگاری بیشتری با مکانیک پدیده دارند.

در نسخه فعلی بهینه‌ساز طراحی(نسخه چهار)، تحلیل، طراحی و کلیه ضوابط مرتبط با آن بر اساس نسخه نهایی آیین نامه 2800 ویرایش چهارم پیاده سازی شده است.

این نرم‌افزار یکی از اولین محصولاتی که به عنوان CSI Developer Network Solutions (CSIDNS)به نرم‌افزار SAP2000 اضافه‌شده و امید است بتواند در راستای ارتقا کیفیت و صرفه‌جویی در زمان، هزینه و مصالح ساختمانی مصرفی، گامی به‌پیش نهاده باشد.

سیستم مورد نیاز برای راه اندازی Design Optimizer

پردازنده core Dual Intelيا AMD Athlon
حداقل 4GB حافظه RAM
حداقل 2GB هارد ديسك
سيستم عامل / 7 Windows Vista
درگاه USB
Microsoft .net Framework v3.5
نرم‌افزار Sap2000 ورژن 14.2.4*
سیستم ایده آل برای راه اندازی Design Optimizer

پردازنده Intel core i7یا AMD Phenom II
8GB حافظه RAM
8GB هارد ديسك
سيستم عامل Windows 7
درگاه USB
Microsoft .net Framework v4.5
نرم‌افزار Sap2000 ورژن 14.2.4*

* بهینه‌ساز طراحی فقط روی این نسخه کار میکند. ورژن های جدیدتر دارای قابلیت مفیدی برای هدف بهینه‌سازطراحی نیستند و بعضا عملکردی همراه با خطا دارند.

نکته : براي به كاربردن خروجي MDB از Design Optimizer و استفاده از سازه 90 در ترسیم آن، لازم است نرم افزارهاي AutoCAD و Microsoft Office قبلاً نصب شده باشند(در سيستم عامل 64bit ، نسخه ي Office 64bit نصب شود.)