معرفی واسط کاربری Design Optimizer

بخش دوم: معرفی واسط کاربری Design Optimizer

در صورت نصب كامل Design Optimizer، منوي برنامه در نرم‌افزار SAP2000 در مسیر زیر اضافه مي‌شود.

SAP2000 >> Tools >> Design Optimizer

در واسط کاربری این نرم‌‌افـزار از ساختار درختی (TreeView) استفاده شده است. به اين صورت كه شاخه‌ها و زيرشاخه‌هاي اصلي نرم‌افزار در ستون سمت چپ به چشم مي‌خورد که با حركت روي هر شاخه به تنظيمات هر بخش دسترسي خواهيم داشت (شکل 1).

شکل 1: شمای کلی Design Optimizer 4th

شـاخه‌‌های اصلي ,Tools ,Result ,Design ,Analyze ,Assign ,Define About در این ساختار تعبیه شده تا بتواند اشراف بیشتری را برای کاربر نسبت به پروژه ایجاد ‌‌نماید. کاربرد هر شاخه مطابق با مفاهيم به‌كار‌رفته در نرم‌افزارهاي SAP2000 و ETABS مي‌باشد. سه شاخه اول خود داراي زيرشاخه‌هاي ديگري نيز مي‌باشند. همچنين بعضي زيرشاخه‌ها نيز خود داراي زيرشاخه مي‌باشند. مثلاً در اولين شاخه داريم:

Design Optimizer >> Define >> Material >> Concrete

كه مربوط به تعريف مصالح بتن در نرم‌افزار مي‌باشد.

به طور کلی در هر سر‌‌شاخه در نرم‌‌افزارDesign Optimizer اطلاعاتی کلی از زیر‌‌بخش‌‌های آن شاخه به صورت گزارش گونه ارائه می‌شود. به طور مثال شاخه Material نوع بتن و فولاد (میلگرد)‌های انتخاب شده توسط کاربر را نمایش می‌‌دهد.

شايان ذكر است كليه تنظيمات و عمليات در برنامه بهينه‌ساز طراحي از اين پس مطابق نسخه نهایی آیین‌نامه 2800 ویرایش چهارم مي‌باشد، بنابراين در صورت اشاره به آيين‌نامه 2800 منظور نسخه نهايي ويرايش چهارم مي‌باشد.