:
:
:


عملیات بهینه سازی در Design Optimizer

گام ششم: عملیات بهینه سازی در Design Optimizer

 1. شروع بهينه‌سازي:

 2. پس از اعمال تنظيمات لازم در گام‌هاي قبلي، Design Optimizer آماده انجام عمليات تحليل، طراحي، كنترل و بهينه‌سازي مي‌باشد. براي اين منظور در نرم‌افزار Design Optimizer كليد Run را کلیک کنید.

  نکته مهم : قبل از شروع بهينه‌سازي حتماً يك فايل پشتيبان از مدل خود تهيه كنيد، چون در مواقع بروز مشكل احتمالي، راه‌گشا خواهد بود.

  نکته: چنانچه تنظيمات لازم در گام‌هاي قبلي انجام نشده باشد، برنامه هشدارهايي براي تكميل تنظيمات در Design Optimizer، به كاربر خواهد، كه قبل از انجام همه آن‌ها عمليات بهينه‌سازي شروع نخواهد شد.

 3. ادامه بهینه‌سازی از دنباله آخرین عملیات قبلی:

 4. در اين مرحله و قبل از اينكه عمليات شروع شود، برنامه فايل مدل را بررسي مي‌كند كه آيا قبلاً روي اين فايل قسمتي از بهينه‌سازي انجام شده است. چنانچه این‌گونه باشد سؤالی پرسيده مي‌شود مبني بر اينكه آيا كاربر مايل به ادامه بهينه‌سازي از دنباله آخرين عمليات قبلي مي‌باشد؟ انتخاب با كاربر است كه عمليات را از ابتدا شروع كند، يا با زدن كليد Yes از دنباله عمليات قبلي فرايند را ادامه دهد (كه باعث كاهش زمان بهينه‌سازي خواهد شد).

  نکته: پيشنهاد مطمئن‌ اين است كه عمليات بهينه‌سازي را از دنباله آخرين عمليات قبلي انجام ندهید ، چون اگر عمليات قبلي به دليل جواب ندادن قطعات متوقف شده باشد و عمليات مجدد از دنباله عمليات قبلي انجام شود، احتمال به دست آمدن نتيجه غيركاربردي و غير بهينه وجود خواهد داشت.

 5. فرايند بهينه‌سازي:

 6. با شروع عمليات بهينه‌سازي توسط Design Optimizer، برنامه به مود بهينه‌سازي رفته و به ارائه گزارش از انجام مراحل مختلف عمليات مي‌پردازد تا كاربر در جريان انجام مراحل آنالیز، طراحی و بهینه‌سازی قرار گيرد. در اين گزارش‌ها زمان تقريبي انجام كل عمليات نيز به كاربر نشان داده ‌خواهد شد.

  نکته: الگوریتم طراحی داخلی نرم‌افزار به گونه‌‌‌ای است که از حداکثر توان مقاطع جهت ارضا نمودن قيود مقاومتي و خدمت پذيري استفاده می‌‌‌کند.

 7. انجام موفقيت‌آميز عمليات:

 8. پس از طي زماني كه به نوع مدل بستگي دارد، عمليات بهينه‌سازي با پيام موفقيت‌آميز بودن پايان يافته و Design Optimizer‌ به مود عادي بر مي‌گردد. در اين حالت مدل‌ بهينه شده با رعايت همه قيود طراحي و كنترل دريفت پيش روي شما قرار دارد.

 9. فايل‌هاي محصول بهينه‌سازي:

 10. پس از پايان موفقيت‌آميز عمليات، چند فايل در كنار فايل اوليه كاربر به چشم مي‌خورند. فايل اوليه كه كاربر كار را با آن شروع كرده، فايل اصلي محسوب مي‌شود كه تنظيمات طراحي روي آن تنظيم شده (مثل ضرایب زلزله براي طراحي) و در آن المان‌هاي تير و ستون همه قيود و شروط را پشت سر گذاشته‌اند و بهينه‌ترين مقاطع براي آن‌ها انتخاب شده است.

  فايل ديگر”example_Drift.sdb” مي‌باشد كه دقیقاً مشابه فايل اصلي مي‌باشد با اين تفاوت كه ضرایب زلزله براي کنترل دریفت روي آن تنظيم شده است (منظور از example‌ نام فايل اوليه كاربر مي‌باشد).

  فايل “example_Period.sdb” فايلي است كه تنظيمات ويژه محاسبه پريود طبيعي سازه در آن اعمال شده است (مثل property modifiers براي تيرها و ستون‌ها) و با تحليل مودال پريود طبيعي سازه در آن مدل به دست آمده است.

  چنانچه مدل شامل ديوار برشي نيز باشد، فايلي با نام “example_25%.sdb” نيز به چشم مي‌خورد كه تنظيمات ويژه براي اعمال %25 نيروي زلزله در آن انجام شده و شروط لازم در آن برآورده شده است.

  همچنين فايلي با نام “example_Primary backup.sdb” نيز قبل از شروع عمليات بهينه‌سازي در كنار فايل اصلي ذخيره گرديده تا كاربر پشتيباني از فايل اوليه خود داشته باشد.

  - توقف موقت عمليات: فشردن كليد Pause حين عمليات بهينه‌سازي، باعث توقف موقت عمليات مي‌شود و برنامه از كاربر مي‌خواهد براي ادامه كليد Ok را کلیک کند.

  - توقف كامل عمليات: با فشردن كليد Cancel حين عمليات بهينه‌سازي، برنامه از كاربر مي‌پرسد كه آيا مي‌خواهد عمليات را کلاً متوقف كند؟ در صورت انتخاب Yes فرايند پس از لحظاتي ، کلاً متوقف شده و Design Optimizer به مود عادي بر مي‌گردد.

  - عدم موفقيت عمليات: چنانچه نهایتاً مقاطع منتخب كاربر براي المان‌هاي تير و ستون، پاسخگوي شروط طراحي يا كنترل دريفت نباشند، برنامه طي پيامي اعلام مي‌كند كه به علت موفقيت‌آميز نبودن، عمليات متوقف مي‌شود. اين پيام حاوي توضيح مشكل به وجود آمده نيز مي‌باشد.

  نکته 1: اگر مشكل، برآورده نشدن قيود طراحي يا دريفت باشد، كاربر مي‌تواند مقاطع قوي‌تري را به مقاطع منتخب خود اضافه كند و عمليات بهينه‌سازي را مجدداً تكرار كند. البته نكات ديگري نيز مي‌تواند راهگشا باشد كه با قضاوت مهندسي قابل حصول است. به عنوان مثال در صورتي كه Design Optimizer اعلام كند كه با اين مقاطع نتوانسته دريفت سازه را اصلاح كند، يك راه حل تغيير ابعاد يا آرايش ديوارهاي برشي مي‌باشد.

  نکته 2: توجه داشته باشید كه مدل در حالت Extrude View نباشد، چون زمان بهينه‌سازي بي جهت افزايش خواهد يافت.

  هیچ‌گاه براي توقف يا بستن برنامه یا SAP2000، از End Task و End Process و ... استفاده نكنيد. اگر به هر دليلي این روش‌ها را به‌کار بردید، فایل مدلتان(SDB) را دیگر استفاده نکنید و عملیات را روی فایل پشتیبان اولیه خود اجرا نمایید، چون فایل مدلتان(SDB) معیوب گشته و نتایج غلطی را نشان خواهد داد. پس همیشه براي توقف عمليات فقط از دكمه Cancel برنامه استفاده كنيد و پس از آن کمی صبر كنيد تا فرايند متوقف شود. همچنین تهیه یک فایل پشتیبان در ابتدای کار توصیه می‌شود.